Historia 2 „Dlaczego bąki nie pachną fiołkami?”

Na dzień dobry standardowe pytanie: „Czy był dzisiaj stolec?”
Jeśli nie, to szansa na fiołkowy zapach pierdnięć jest żadna.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, po co Ci gazy w jelitach?
Będąc wśród ludzi zdarzało mi się marzyć, by puścić bąka, który:
Po pierwsze nie będzie słyszalny.
Po drugie będzie bezzapachowy.
A jeśli miałam wątpliwość, czy mi się to uda, to zaciskałam d… i jelita pęczniały.
Znasz to uczucie? Śmiem twierdzić, że przeżyła to każda z nas.

Maski włóż i pochylmy się nad tym … tematem.
Skąd się bierze ten zapach?
Przecież gazy w jelitach są bezwonne. Ale od czego jest fermentacja?! Kultury bakterii, resztki pokarmowe, proces przyswajania tłuszczów, węglowodanów i innych. Innymi słowy proces trawienny, a właściwie jego zaburzenia powodują wonie, przy których „siarka to perfuma”. Im dieta bogatsza w siarkę tym bardziej będą śmierdzieć Twoje pierdnięcia. Kalafior, jajka i mięso są na pierwszych miejscach listy przebojów cuchnących bąków. A groch i fasola? Co prawda produkują duże ich ilości, jednak niezbyt śmierdzących.

Kiedy przez lata nie jadłam mięsa, to rzadko zagazowywałam środowisko siarkowodorowymi bąkami.
A Ty? „Przywąchujesz” się swoim bączkom? Da się po Tobie wejść do kibelka? Czy najpierw trzeba wietrzyć?

Skąd bierze się towarzyszący pierdnięciu odgłos?

Po pierwsze ciśnienie. Jeśli długo wstrzymujesz, to w końcu wybuchnie. Będzie głośno. Po drugie napięcie zwieracza, im większe tym głośniej.
Po trzecie hemoroidy, który zmniejszają światło odbytu, też mogą być powodem odgłosów.
Możesz poćwiczyć puszczanie cichutkich bąków. Jak? Popuszczać gazy po troszeczku. Masuj brzuch od prawej do lewej po jelicie grubym i …. puf. I znowu. I puf.
Możesz też przytrzymać zwieracz palcami (może być przez papier toaletowy). Nie będzie wtedy drżał i bączek będzie cichutki. Metoda przydatna, gdy odgłosy łazienkowe słychać w całym domu, a właśnie przyjechał mężczyzna Twojego życia 🙂

Ile gazu wytwarza człowiek w ciągu dnia?
Średnio dziennie człowiek wytwarza około pół litra gazów, na które składa się około 14 bąków.

Przeprowadź następujący eksperyment:
Notuj co jesz i swoje każde pierdnięcie. Możesz również dodać opis siły jego smrodu. W ten sposób odkryjesz zależność pomiędzy pożywieniem, które zjadasz a ilością bąków, jak również intensywnością ich zapachu.

Jak wygląda droga bąków do odbytu?
Gazy, jako lżejsze od cieczy i kału powinny przemieszczać się w górę. Łe, może dlatego niektórym tak pachnie z paszczy? Nie, nie o to chodzi 😉
To ruch robaczkowy jelita tworzy wysokie ciśnienie zmuszając zawartość jelita do przesunięcia się w dół, ku odbytowi. Gazy maszerują razem z zawartością. Po drodze łącząc się ze sobą.

Czy mężczyźni pierdzą częściej niż kobiety?
Gdyby tak było w rzeczywistości, oznaczałoby to, że kobiety powstrzymują się i puszczają zatem większe bąki, gdy nikogo nie ma w pobliżu.

Czy istnieją jakieś określone pory puszczania bąków?
Najczęściej puszczamy wiatry rano, po przebudzeniu. Potrafi nieźle zagrzmieć. Potem zależy od tego co jedliśmy, jakie mamy trawienie i ile się ruszamy.

Dlaczego fasola wywołuje bąki?
Groch i fasola zawierają cukry, których organizm ludzki nie trawi. Gdy dostaną się one do jelit, bakterie zaczynają szaleć i wytwarzają ogromne ilości gazów. Na szczęście bardzo nie śmierdzą.

Co oprócz pożywienia może powodować, że pierdzi się więcej niż zwykle?
Ludzie, którzy połykają dużo powietrza pierdzą więcej. Lekarstwem na to jest przeżuwanie pożywienia z zamkniętymi ustami. Ludzie nerwowi wywołujący duży ruch w swoim układzie pokarmowym puszczają więcej bąków, ponieważ organizm nie nadąża zaabsorbować w całości wdychanego powietrza, które ostatecznie trafia do jelit. Niektóre choroby wywołują podwyższoną podatność na wzdęcia.
Wznoszenie się samolotu lub jakiekolwiek środowisko niskiego ciśnienia powoduje rozprężanie gazu i w konsekwencji wzdęcia.

Czy bąk to beknięcie od „d…py strony”?
Nie. Beknięcie pochodzi z żołądka i posiada inny skład chemiczny niż bąk, który ma w sobie więcej gazów bakteryjnych niż atmosferycznych w porównaniu z beknięciem.

Czy wstrzymywanie się od pierdnięcia jest niezdrowe?
Istnieją różne zdania na ten temat. Rzeczywiście, ludzie od wieków wierzyli, że wstrzymywanie wzdęcia jest niezdrowe. Cezar Klaudiusz wprowadził nawet prawo legalizujące puszczanie bąków na przyjęciach w trosce o zdrowie obywateli. Istniało głębokie przekonanie, że pohamowywanie się może zatruć organizm lub być przyczyną wszelakich schorzeń. Polubiłam Cezara Klaudiusza 🙂

Czy zapach Twoich pierdnięć jest dla Ciebie przykry? Dla mnie nie jest i ciekawa jestem, jak to jest u innych.

A tym, którzy cierpią na nadmiar gazów podaję przepis dr Henryka Różańskiego.

25 g kwiatu rumianku
20 g liści mięty
30 g owoców kminku rozdrobniony
15 g kłącza tataraku
10 g kłącza kozłka
Zioła wymieszać. 2 g mieszanki parzyć w filiżance. Pić 3 filiżanki dziennie.

Na zdrowie! I Fiołkowych bączków życzę.

Dorota Natura Życia

Udostępnij