Czy Księżyc wpływa na wodę zawartą w człowieku?

Skąd przypływy i odpływy w morzach i oceanach?
Skąd kłopoty ze spaniem podczas pełni?
Dlaczego rana po wyrwaniu zęba na pełni mocniej krwawi?
W jaki sposób Księżyc wpływa na zmianę odbicia promieni słonecznych od Ziemi.
Już same te pytania sugerują odpowiedzi. Jesteśmy pod jego wpływem i to nie tylko w kategoriach romantycznych.

Obserwując siebie i Księżyc można zauważyć pewną rytmiczność w naszym samopoczuciu i zależność reakcji biologicznych od jego fazy.

Gennadij Małachow opisał to zagadnienie w książce „Biorytmologia i urynoterapia”.
Popatrz, jak można wykorzystać siłę Księżyca dla swojego zdrowia. Opisane wpływy dotyczą osób zdrowych, bez zaburzeń termiki organizmu (patrząc np. z punktu widzenia medycyny chińskiej).

Pierwsza faza, czyli nów (nie widzimy księżyca)

Symbolizuje początek. Sprzyja podejmowaniu decyzji i rozpoczynaniu nowych projektów. Organizm łatwiej pozbywa się toksyn.

Wysiłek fizyczny
To dobry czas na sen i odpoczynek. Ten okres miesiąca jest niekorzystny dla nocnych aktywności. Efekt przemęczenia i wpływ na kiepskie samopoczucie będzie znacznie dotkliwszy.
Jeśli planujesz wesele lub inną ważną uroczystość, albo po prostu imprezę, to sprawdź, czy nie będzie to na nowiu.
Jeśli uprawiasz sporty, budujesz masę mięśniową lub dobrą kondycję to opracowując program ćwiczeń planuj stopniowe zwiększanie wysiłku. A 5, 6 i 7 dnia po nowiu możesz dać czadu. Efekty takiej pracy przerosną Twoje oczekiwania.

Jedzenie
Dobrze przyswajane są produkty świeże, soczyste, wodniste i chłodne. Na przykład świeżo zrobiony sok z marchwi, buraka i jabłka.
A już na pewno unikamy w tym czasie słodyczy, białej mąki, tłustego jedzenia, grillowanego i smażonego. Dotyczy to połowy cyklu księżycowego, kiedy to twarz Księżyca robi się większa. Nasz organizm będzie gromadził wtedy zapasy w „oponkach” na kolejny okres. W tym czasie można szybciej przytyć. Do dobra wiadomość dla chudzielców.

Zabiegi oczyszczające
Pod koniec tej fazy (około 7 dnia po nowiu) dobrze jest wybrać się do łaźni. Gorąca para, woda i zabiegi oczyszczające na skórę usuną toksyny zgromadzone pod jej powierzchnią. Ach, gdybyśmy mieli taki hammam, jak w Turcji.
To jest też świetna pora na oczyszczanie zatok i migdałków. Polecam płukanie jamy ustnej olejem stosując technikę podciśnieniową.

Zabiegi fizjoterapeutyczne
Dobre na wzmocnienie odporności i jednocześnie na jędrną skórę (któż nie marzy o jędrnych pośladkach) są naprzemienne ciepłe i zimne natryski.

Druga faza zaczynająca się od 8 dnia po nowiu (pierwsza kwadra, widzimy połówkę księżyca)
Sprzyja aktywności i gromadzeniu sił. Organizm łatwo przyswaja środki odżywcze i magazynuje energię. Dobry czas na zabiegi upiększające. W tym okresie można przybrać łatwo na wadze i źle leczą się rany.

Wysiłek fizyczny
Stopniowo zmniejszamy intensywność ćwiczeń i trzymujemy aż do pełni, czyli przez około tydzień.

Jedzenie
Stosujemy w kuchni pokarmy o małej zawartości wilgoci, czyli kasze, warzywa suszone, z dodatkiem małej ilości oleju. Błędem jest rozpoczynanie kuracji odchudzającej w tej fazie. Organizm doświadczając stresu przedłużającego się głodu, zwiększy wysiłki w kolejnej fazie w celu zrobienia zapasów.

Zabiegi oczyszczające
Druga i trzecia faza to najlepszy okres na zabiegi oczyszczające woreczka żółciowego i wątroby.
W tym okresie warto wykonać zabieg z medycyny ajurwedyjskiej zwany „gestem muszli” (Szankh prakszalana). Oczyści nie tylko przewód pokarmowy, ale i wątrobę i pęcherzyk żółciowy.

Tutaj również przypada dzień ekadashi (o którym piszę tutaj). To 11 dzień po pełni. Warto go dobrze wykorzystać. Efekty naszych wysiłków pomnożą się trzykrotnie.
Ostatni, czyli 14 dzień drugiej fazy zwany jest „dwie rury” symbolizujące rury odpływowe usuwające zanieczyszczenia z naszego organizmu. To dobry czas na suche głodówki (nie jemy i nie pijemy). To jest też dobry czas na lewatywy.

Zabiegi fizjologiczne
I znowu naprzemienne ciepłe i zimne polewanie się wodą, przy czym na początku fazy z umiarem, a pod koniec intensywnie. To też dobry czas na saunę.

Trzecia faza, czyli pełnia (widzimy cały księżyc)
Rozpoczyna się od 15 dnia po nowi, czyli mamy pierwszą dobę pełni.
Wzmacnia siły psychiczne i duchowe. Uwalnia energię zebraną podczas przybierania księżyca. Krew ma słabe właściwości krzepnięcia. Należy unikać wszelkich zabiegów i operacji.

Wysiłek fizyczny
Stopniowo zwiększamy wysiłek, a najcięższe treningi powinny przypadać na koniec tej fazy.

Jedzenie
Podobnie, jak dla pierwszej fazy. I to jest ten moment, kiedy warto wystartować z odchudzaniem. Jeśli planujesz przejście na dietę, to jest to najlepszy moment.

Zabiegi oczyszczające
Tak, jak w pierwszej fazie. Prawda, że proste? 🙂

Czwarta faza, czyli ostatnia kwadra (znowu widzimy tylko połówkę księżyca)

Początek fazy startuje w 22 dniu po nowiu.
Symbolizuje podsumowanie. Sprzyja podejmowaniu decyzji związanych z pozbyciem się niekorzystnych czynników w życiu, rezygnacji z tych obszarów, które nie przyniosły spodziewanych efektów. Sprzyja medytacji. Organizm korzysta z własnych zasobów energetycznych. To dobra pora na operacje.

Wysiłek fizyczny
Umiarkowany, a przed nowiem jeszcze bardziej zmniejszony. Intensywny trening w tym czasie dodatkowo obciąży organizm i nie przyniesie spodziewanych rezultatów. To dobry moment na kończenie cyklu treningowego. I ciężar treningu przenieść raczej na ćwiczenia gimnastyczne, uelastyczniające ciało. Za to mniej ćwiczeń siłowych.

Jedzenie
Podobnie, jak w drugiej fazie. Stosujemy pokarmy lekkostrawne, mniej oleiste. I unikamy potraw ciężkostrawnych.

Zabiegi oczyszczające
To dobry okres na Szankh Prakszalnę. Dni 23, 26 i 29 najlepsze na głodówki. I znowu mamy tu dzień ekadashi (czyli 11 dzień po pełni).
Zabiegi fizjoterapeutyczne
Oblewamy się zimną wodą zaczynając od stóp i kierując się w górę.

Przeczytaj więcej o dniach ekadashi 

Dni Ekadashi
Warto tego dnia zrobić np. głodówkę i oczyszczanie. Wątroba tego dnia, sama wyrzuca najgorsze toksyny i wiele osób ma wtedy, luźniejsze stolce lub ból głowy.

Pozdrawiam ciepło i księżycowo
Dorota Natura Życia

Udostępnij