Zdrowie w czasach zarazy

Kilka dni temu „spotkaliśmy” się z Profesorem Li Jie on-line. Zmobilizowało mnie to do spisania zaleceń, które słyszę i widzę wokół siebie każdego dnia. Opowiadam o nich podczas rozmów telefonicznych i wizyt on-line. Zebrałam je tutaj, żeby ułatwić sobie pracę 😉 Jeśli przy okazji i Ty chcesz z tego skorzystać to proszę 🙂 nie wahaj się. Dla zdrowotności.

 1. Zostań w domu. Zapobiegaj poprzez izolację. Obecnie zbliża się w Polsce szczyt zachorowań, to jeszcze przed nami.
  • Osoby po 65 roku albo osoby z katarem, czy lekkim kaszelem, stanem podgorączkowym zostańcie w domu.
 2. Regularnie myj ręce, najlepiej wodą z mydłem.
 3. Zawsze zakładaj maseczkę wychodząc z domu w miejsca, gdzie są inni ludzie.
 4. Zakupy rób maksymalnie raz w tygodniu. Unikaj codziennego wychodzenia do sklepu.
 5. Zaplanuj sobie prace domowe, na które do tej pory nie było czasu: wysprzątaj dom, zacznij ćwiczyć, medytować, gotować.
  1. ruch (nawet gdy siedzisz przed komputerem, to co 15-20 min. zrób przerwę i poruszaj się, porozciągaj itp. oraz spójrz przez okno na zieleń.
 6. Jeżeli już musisz iść do pracy, do firmy, to zachowaj wszelkie środki ostrożności: odpowiednia odległość, maseczki … Jeśli masz taką możliwość to pracuj z domu.
 7. Nie korzystaj z transportu publicznego. Własny samochód lub piechotą.
 8. Nie odwiedzaj rodziny ani znajomych.
 9. Odwołaj imprezy urodzinowe dzieci i nie zgadzaj się na wyjścia swoich dzieci na imprezy. Same mogą nie mieć objawów, ale wirusa przyniosą do domu.
 10. Wyedukuj się w zakresie pierwszych objawów. A jeśli nawet jest to zwykłe przeziębienie od razu działaj w celu poradzenia sobie z nim. Zrób wszystko by uniknąć szpitala.
 11. Dobrze się odżywiaj,
  • Dokładnie gotuj jedzenie, unikaj nadmiaru surowizny.
  • Codziennie spożywaj produkty wysokobiałkowe, takie jak jajka, mleko i sery (ale w niewielkiej ilości!!! nabiał jest śluzotwórczy, a tego trzeba unikać, szczególnie teraz), mięso, soja itp.
  • Zalecane jest także spożywanie odpowiednich świeżych warzyw i owoców oraz picie ciepłej wody.
  • Wilgoć może się pojawić przy nadmiernej ilość pożywienia, siedzącym i leżącym tryb życia (o co teraz szczególnie łatwo) i nadmiernym zamartwieniu się.
 12. Wysypiaj się, odpoczywaj,
  • idź spać wcześnie – nie później niż o godz. 22:00
 13. Dbaj o dobry nastrój, unikaj dołujących wiadomości i opowieści, nie panikuj.
  • dbaj o higienę umysłu (stres jest zabójczy!) i przestań się zamartwiać, bo w ten sposób i tak na nic nie masz wpływu
 14. Mocny układ odpornościowy jest kluczowy w walce z pandemią.
 15. Po powrocie do domu, jeśli już trzeba wyjść, weź gorący prysznic (temperatura powyżej 40 stopni), w tym czasie wypłucz dokładnie gardło i usta. Wirusy przyklejają się do śluzówki. Potrafią przetrwać do kilku dni.
 16. Co 20 minut pij bardzo ciepłą wodę, około ½ szklanki.
 17. Trzymaj się w cieple, nie rozbieraj się pochopnie z kurtek, czapki i szalika, dbaj, żeby Cię nie przewiało.
 18. Stosuj moksę, lampę rozgrzewającą lub solny termofor.

Jak przygotować solny termofor? Weź 1/2 kg soli kamiennej, dodaj korę cynamonu, suszony imbir, goździki, tymianek. Rozgrzej w garnku, wsyp do woreczka, zawiąż dobrze. Przykładaj na plecy na wysokości nerek i krzyża, a na brzuchu poniżej pępka. Możesz też postawić na nim stopy. To szczególnie dla zmarzlaków.

Lubię położyć się wygodnie, a takim termoforkiem na brzuchu. I pomedytować. Jak za duży kociokwik w głowie, to włączam sobie gotową medytację lub muzykę uspokajającą moje fale mózgowe. Cichutko wtedy zasypiam.

Życzę Ci zdrowia i ciszy w środku.
Dorota Natura Życia

Udostępnij