Historia 13 „Od środka paszczy, czyli zęby a zdrowie”

Parę miesięcy temu przyszedł do gabinetu Pan Jan (zmieniłam imię na potrzeby tej historii). Miał kilka problemów zdrowotnych, z których najbardziej dokuczającym był ciągle zatkany nos i częste stany zapalne zatok. Tym, którzy kiedykolwiek doświadczyli takich dolegliwości nie trzeba tłumaczyć, jak żyje się z zatkanym nosem,  bólem głowy i stanami zapalnymi zatok. Taki stan rzeczy trwał już kilka lat i Pan Jan postanowił poszukać pomocy u fitoterapeutki, czyli u mnie.

Kiedy do mnie trafił infekcja była w rozkwicie. Zastosowane metody przyniosły efekt, jednak nie był on dla mnie satysfakcjonujący. Odczucie dyskomfortu w nosie pozostało. 

Zaczęłam drążyć temat i dotknęliśmy tematu zębowego. „Czy ma Pan zęby leczone kanałowo?” – zapytałam. „Tak. Kilka” – padła odpowiedź. Mając pewne podejrzenia zasugerowałam wizytę u stomatologa w celu sprawdzenia, czy stan tych zębów może być przyczyną dolegliwości. 

Po kilku dniach otrzymałam zdjęcie i diagnozę stomatologiczną – grzybniak kropidlakowy zatoki szczękowej. Na zdjęciu widać miejsce zajęte przez tego grzyba.

Zachęcam do poczytania o tym powszechnie dość występującym grzybie i konsekwencjach dla naszego zdrowia. Powiem tylko, że paskudne i zjadliwe toto. Przykładowe konsekwencje kropidlaka znajdziesz tutaj.

Pan Jan jest po konsultacji specjalistycznej i … wiemy jeszcze mniej niż przed chwilą. Zdania lekarzy są podzielone. Nowa opinia mówi, że może być to przepchnięty poza kanał zębowy materiał stomatologiczny. A zatoki dokuczają, a zdjęcie rtg nie rozwiało wątpliwości. „Musimy otworzyć” – mówią lekarze. Wcześniej jeszcze konsultacja laryngologiczna. Można stracić orientację.

Co robić? Czekać i cierpieć dalej? Otwierać? A może zadziałać inaczej?

Co można zrobić teraz? Teraz można zadziałać metodami niekonwencjonalnymi, czyli takimi, które przez świat medyczny nie są stosowane oficjalnie. Zaproponuję je Panu Janowi. To on podejmie decyzję.

Nie jest moim celem publiczne rozpisywanie kuracji, bo nieumiejętnie zastosowana mogłaby przynieść więcej szkody niż pożytku.

Co jest moim celem? Zwrócenie uwagi na stan uzębienia, które wpływa na Twoje zdrowie. Dbaj o zęby, rób przeglądy, czyść regularnie. A jeśli masz „nieuleczalne” i trudne do zdiagnozowania dolegliwości, to sprawdź, czy w środku nie buzuje stan zapalny lub czy nie zagnieździł się grzybniak kropidlak.

Zdrowych zębów, a grzybów w lesie Ci życzę
Dorota Natura Życia

Udostępnij