Historia 10 „Kocham Cię moja wątrobo”

Ze światowych statystyk medycznych wynika, że ponad 10 procent populacji cierpi na jakąś formę choroby wątroby jak niedoczynność, zwłóknienie, niewydolność, stłuszczenie, zapalenie, marskość czy nowotwory.

Wg danych, które opublikował European Journal of Medicinal Chemistry jest możliwa częściowa lub nawet pełna regeneracja wątroby przy użyciu naturalnych substancji roślinnych, zamiast chemicznych leków.
Zioła we wspieraniu wątroby i pęcherzyka żółciowego dzielimy na 5 grup:

 1. Żółciopędne i żółciotwórcze, np. ziele mniszka lekarskiego, liść karczocha, ziele kocanki.
 2. Rozkurczowe: np. ziele glistnika (jaskółcze ziele, pisałam o nim tutaj), ziele dymnicy, liść boldowca.
 3. Ochraniające wątrobę, w tym przeciwzapalne i regenerujące: np. owoc ostropestu, ziele karczocha, kłącze ostryżu, czyli kurkuma.
 4. Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe stosowane w infekcjach wątroby i dróg żółciowych: np. ziele dziurawca, kurkuma, mirra, ziele i korzeń glistnika, olejek pichtowy, olejek eukaliptusowy.
 5. Przeciw pasożytnicze: np. skórka owocu i kora granatowca, boldyna, kamala, olejek tymiankowy, olej wrotyczowy, siarczan berberyny.

Jak zioła mogą pomóc naszej wątrobie? Jakie skarby kryją?
Kłącze ostryżu, czyli kurkuma (kluczowym składnikiem jest tu kurkumina). Potrafi zregenerować uszkodzenia wątroby spowodowane przez alkohol, zastój żółci, czy przedawkowanie żelaza. Dzięki niej można nawet odwrócić marskość wątroby.
Podaję (z dr Henrykiem Różańskim) przepis na samodzielne wykonanie preparatu Solaren (produkowany przez Herbapol Pruszków). W ulotce możemy przeczytać ”
„Nie stosować jeżeli występuje niedrożność dróg żółciowych lub kamica pęcherzyka żółciowego. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.”
Z dobrej gatunkowo kurkumy można sporządzić wyciąg samodzielnie.
W tym celu:

 • sproszkowane kłącze (100 g)
 • zalać 300 ml ciepłego spirytusu 70-80%,
 • macerować  2 tygodnie, przecedzić.

Zażywać 3 razy dziennie po 5 ml.
Jeśli ktoś znajdzie czystą kurkuminę (curcumin) – aktywną substancję kurkumy – dr Różański poleca dawki 30-50 mg 3 razy dziennie, w kapsułkach. Stosować przez 30-60 dni, zależnie od nasilenia i ustępowania objawów.
Tarczyca pospolita
„Ziele stosowane jest w medycynie ludowej. Jest to środek uspokający i wzmacniający, moczopędny, przeciwgorączkowy, zalecany przy histerii, lękach, stresie, depresji. Reguluje miesiączki, usuwa napięcie miesiączkowe. Było używane w ziołolecznictwie do zwalczania bólu głowy oraz bezsenności. Pomaga również w odstawieniu syntetycznych uzależniających środków psychotropowych.” dr Henryk Różański.
Warto poczytać również o właściwościach tarczycy bajkalskiej.
Lukrecja
Ma zastosowanie również w chorobach wątroby, szczególnie tych, w których pojawia się obrzęk tego organu. Należy jednak pamiętać, że lukrecja może byś stosowana w kuracjach krótkich, od 1 do 4 tygodni.
Resweratrol
Jego najbogatszym źródłem są jagody, aronia, winogrona, czarna porzeczka i czerwone wino (ale tylko niektóre). Oprócz innych dobroczynnych działań, resweratrol zapewnia ochronę wątrobie przed uszkodzeniami powodowanymi przez stany zapalne.
Sylimaryna
Ten związek zawarty w ostropeście od dawna znany ze swych właściwości chroniących przed toksycznymi uszkodzeniami i regenerujących wątrobę. Warto jednak korzystać z wyciągów standaryzowanych, gdzie wyraźnie zaznaczono zawartość sylimaryny. Same nasiona ostropestu (pozbawione łuski) nie zawierają jej tyle, by zapewnić opisane działanie. Stąd warto sięgać po Sylimarol, czy Hepatobon.
Karczoch
Cynaryna zawarta w karczochu chroni wątrobę przed stresem oksydacyjnym. Działa też żółciotwórczo, żółciopędnie i rozkurczowo.
Opowiedziałam mojemu koledze o dobroczynnym wpływie karczocha na wątrobę. Po jakimś czasie napisał do mnie z pretensjami, że przez karczochy przesiedział trzy dni w łazience, wypróżniając się na rzadko i zielono, w dodatku z zielonymi galaretkami i jakimiś kamyczkami. Pogratulowałam mu, bo właśnie doprowadził do „samoistnego” oczyszczenia wątroby. Jak do tego doprowadził? Zjadł 7 świeżych karczochów! Zaskoczył mnie swoją determinacją, jak i działaniem owoców karczocha.
Inne zioła stosowane w profilaktyce zdrowia wątroby to korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, i doskonale wszystkim znany dziurawiec.
Jednak dbanie o wątrobę to przede wszystkim odżywianie i styl życia. Same zioła to za mało, przy niewłaściwym traktowaniu tego cudownego organu.
Jakie jedzenie wspiera wątrobę?
Polecam opracowania Pani dr Sandry Cabot. Szczególnie książkę „Dieta oczyszczająca wątrobę. Pokochaj swoją wątrobę i żyj dłużej”.

 1. Unikaj alkoholu.
 2. Jedz posiłki o ściśle ustalonych porach, przy czym pierwszy posiłek nie później niż godzinę po przebudzeniu, a ostatni – na dwie lub trzy godziny przed snem. Ilość posiłków dziennie to 5-6.  Niezbyt obfite, lecz lekkostrawne i małe objętościowo.
 3. Ogranicz jedzenie tłustego mięsa oraz wędlin, niewskazane jest również stosowanie w dużych ilościach tłuszczów, nawet tych dobrej jakości (np. oliwa z oliwek).
 4. Jedz więcej ryb (trzy razy w tygodniu).
 5. Jedz dwie porcje owoców dziennie, a warzyw 3-4.
 6. Pij wodę mineralną i inne napoje, tak zwane obojętne (wszelkiego rodzaju napary i herbaty, korzystaj z ziół).

Zdrowej wątroby Ci życzę
Dorota Natura Życia

Udostępnij