Historia 7 „Krwawa jatka”

W Twoim ciele, ciele dorosłego człowieka krąży około 5 litrów krwi. Kiedy się skaleczysz, na ranie tworzy się strup, który chroni wnętrze przed zarazkami, a krew przed wypływaniem.

Czy zdrapałaś kiedyś strupek? Czasami korci nas i bezwiednie drapiemy miejsce, gdzie powstało to chroniące zgrubienie. Niestety w ten sposób narażamy się na zakażenia i dłuższe gojenie się rany. Powstają też w ten sposób małe blizny, które szpecą. Jeśli miałaś ospę i zdrapywałaś strupki, to wiesz o czym mówię. Trzymaj więc pazury z daleka od strupków. Poza tym, że strupek zawiera sporo białka, to wiedz, że jest w nim również wiele bakterii, wirusów i brudu.

Jeśli jednak ugryzie nas nietoperz lub przyssie się pijawka, to strupek się nie zawiąże. Ślina niektórych gatunków tych zwierząt zawiera substancje, które uniemożliwiają krzepnięcie krwi.  W ten sposób mogą się napić do syta, o ile im na to pozwolimy. Pijawki były i są wykorzystywane do celów leczniczych. Taka pijawka potrafi wypić 3-10 razy więcej krwi niż sama waży. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę słowo „hirudoterapia” to dowiesz się na czym polega terapia pijawkowa.

Czego być może nie wiesz o sercu, a chciałbyś wiedzieć:

 1. Serce zaczyna się two­rzyć u zarodka w 2–3 tygo­dniu ciąży.
 2. Serce kobiety waży śred­nio 220 g, męż­czy­zny 300 g.
 3. W ciągu dnia serce kur­czy się około 100 tys. razy.
 4. W ciągu całego życia liczba skur­czów prze­kra­cza 2,5 mld.
 5. W ciągu 1 minuty serce pom­puje 5–6 l krwi. Dzien­nie prze­pom­po­wuje jej ponad 7 tysięcy litrów krwi.
 6. Przez całe życie serce ude­rza 2,5 miliarda razy, czyli prze­pom­po­wuje ponad 173 mln litrów krwi.
 7. Pod­czas każ­dego skur­czu serce wyrzuca 60–70 ml krwi do aorty.
 8. Serce nowo­rodka bije z czę­sto­ścią 120 uderzeń/minutę, u czło­wieka doro­słego — tylko 70 uderzeń/minutę.
 9. Pod­czas wysiłku fizycz­nego ilość krwi prze­pły­wa­ją­cej przez serce wzra­sta czterokrotnie.
  źródło: fizjoinformator.pl

Jak widzisz serce wykonuje ogromną pracę i warto mu w tym pomóc, a już na pewno nie przeszkadzać. Jeśli chcesz wzmocnić pracę serca to oprócz właściwego odżywiania, ruchu i odreagowywania stresu, warto zastosować zioła.
Możesz przygotowywać napary ziołowe lub skorzystać z gotowych preparatów.
Jeśli lubisz sama przygotować miksturki, to polecam Ci przepis opisany na stronie Herbiness.com
Składniki zacne, a sam płyn smaczny i szkoda, że można pić w ilościach jedynie degustacyjnych (dziennie 1 łyżeczka). Zawiera same naturalne składniki, takie jak: owoce głogu, czosnek, czarne jagody, papryczka chili, owoce rokitnika i dzikiej róży. Przepis oparty jest na znanych kroplach Toda, które są bardzo drogie. A my już za chwilę będziemy mieli wszystkie składniki do samodzielnego przygotowania mikstury. Owoce jagody czarnej proponuję zamrozić dzisiaj i rozmrozić przed mieszaniem składników. Na zdrowie i smacznego.

I na koniec ciekawostka. Dlaczego krew jest czerwona i kto ma błękitną?
Krew człowieka zawiera białko zwane hemoglobiną i to ono nadaje krwi czerwoną barwę. Określenie „błękitna krew” w odniesieniu do ludzi, wzięło się z barwy żył, dobrze widocznych na jasnej skórze osób „wysoko” urodzonych (chronionych przed słońcem). A tak naprawdę to niebieską krew ma krab. Jego krew zawiera miedź, która nadaje tą barwę.

Życzę Ci życia bez krwawej jatki, za to z mocnym sercem.
Dorota Natura Życia

Udostępnij