Szałwia bohaterką w walce z chorobami…

…Grypa, zapalenie gardła, uderzenia gorąca, anemia z bólem głowy i wieloma innymi.
Szał(wi)owej lektury życzę 🙂

Szałwia należy do tej grupy ziół, która towarzyszyła mi od dzieciństwa. Najczęściej w płukankach na ból gardła, którymi babcia ratowała przed poważniejszym rozchorowaniem się. Jej fioletowe kwiatuszki i pachnące listki były częścią składową bukiecików, które wkładałam do wazonu. Dzisiaj rośnie w moim ogrodzie i przypomina mi moja babcię.

Szałwia ma jednak wiele więcej zastosowań niż ból gardła. W połączeniu z innymi ziołami potrafi wspomóc nas w wielu dolegliwościach.

Co możesz znaleźć w moim artykule?
1. Informacje o sposobach przygotowania szałwii.
2. Wskazania do jej zastosowania.
3. Przeciwwskazania.
4. Łączenie z innymi roślinami.
5. Wybrane preparaty zawierające szałwię w składzie.
6. Wybrane receptury.
7. Zastosowanie szałwii z punktu widzenia medycyny chińskiej

Sposoby przygotowania szałwii
Najczęściej stosowana jest w formie naparów. Wsypujemy 1-2 łyżki liści szałwii, zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem około 20 minut. Przed wypiciem przecedzamy.
Olejek szałwiowy uzyskiwany w procesie dystylacji z parą wodną z kwitnących pędów szałwii lekarskiej. Jest koloru jasnożółtego lub zielono-żółtego. Jest dostępny na rynku zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego
Nalewkę szałwiową możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy nam do tego 10 dag świeżych lub suchych liści szałwii i ok. pół litra alkoholu o mocy 45%. Zioła zalewamy alkoholem i macerujemy od 3-4 tygodni. Następnie filtrujemy i gotowe.
Spirytus szałwiowy już z samej nazwy sugeruje nam w jakim alkoholu będziemy przygotowywać nasz preparat. Proporcje ziół i alkoholu są takie, jak przy nalewce, z tym, że minimalna moc to 75%. Zlewamy po 7 dniach i dla wzmocnienia dodajemy 10ml olejku szałwiowego.
Ocet szałwiowy możemy przygotować dokładnie w taki sposób, jak domowy ocet jabłkowy. Z tą różnicą, że zamiast jabłek włożysz do słoika szałwię.

Wskazania do zastosowania, czyli na co szałwia działa (*1)
1. Grypa lub przeziębienie z bólem głowy i mięśni.
2. Fibromialgia.
3. Ostre zapalenie migdałków, zapalenie gardła, chrypka, zapalenie jamy ustnej lub języka.
4. Popołudniowe poty w zespole przewlekłego zmęczenia, poty nocne.
5. Menopauzalne uderzenia gorąca, niepokój, nerwowe napięcie, bezsenność.
6. Ból głowy i skurcze mięśni z zimna.
7. Anemia. Z tępym bólem głowy.
8. Osłabienie i wyczerpanie.
9. Otępienie umysłowe lub słaba pamięć.
10. Siwiejące i rzadkie włosy.
11. Brak miesiączki, nieregularne miesiączkowanie.
12. Bóle głowy przed miesiączką.
13. Zaburzenia poporodowe.
14. Zaburzenia menopauzalne.

Przeciwwskazania
1. Ciąża
2. Obfite miesiączki
3. Karmienie piersią (szałwia zatrzymuje laktację)

Łączenie z innymi roślinami (*1) Szałwia z:
1. świeżym imbirem przy grypie z bólem mięśni i odczuciem zimna.
2. bratwą barwierską przy ostrym zapaleniu migdałków.
3. krwawnikiem na poty w zespole przewlekłego zmęczenia.
4. sasanką na menopauzalne uderzenia gorąca.
5. rozmarynem przy anemii i utracie włosów.
6. piołunem przy anemii i braku miesiączki.
7. Serdecznikiem na menopauzalne uderzenia gorąca połączone z niepokojem.

Wybrane preparaty na rynku polskim zawierające w składzie szałwię
Salviasept
To preparat złożony w skład, którego wchodzi olejek szałwiowy. Inne olejki to: tymiankowy, majerankowy, z mięty pieprzowej i goździkowy oraz płynne wyciągi roślinne, w tym z koszyczków rumianku, liści szałwii, ziela mięty pieprzowej, tymianku, krwawnika i owoców kopru oraz cyneol i mentol.
Zarówno olejki, jak i wyciągi obecne w wymienionym preparacie, wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Badania wskazują na aktywność Salviaseptu wobec bakterii beztlenowych i mikroaerofilnych wyizolowanych z jamy ustnej.
Zastosowanie: Preparat przeznaczony jest do płukań jamy ustnej, gardła w stanach zapalnych oraz jako lek wspomagający w leczeniu chorób przyzębia. Zalecany jest do inhalacji (po rozcieńczeniu w wodzie) w zapaleniach zatok i krtani.

Dentosept
Zawiera wyciągi płynne z następujących roślin: ziela tymianku, kwiatów arniki, ziela mięty pieprzowej, kory dębu, koszyczków rumianku, liści szałwii i kłączy tataraku. Działa przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo.
Zastosowanie: Preparat stosowany w surowiczym i ropnym zapaleniu dziąseł i jamy ustnej, powierzchniowym zapaleniu przyzębia, nieżytowym zapaleniu języka, odzwierzęcym zapaleniu jamy ustnej na tle toksycznym, przy skłonności do krwawienia z dziąseł, w grzybiczym zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej (drożdżaki). Wspomagająco w paradontozie.

Vagosan
Mieszanka przeciwko schorzeniom kobiecym, takim jak: upławy, owrzodzenie sromu, w stanach zapalnych pochwy, rzęsistku pochwowym itp. – do codziennej higieny intymnej. Bierze się 3-4 łyżki ziela na 6 szklanek wody, gotuje i przecedza przez gęste płótno lniane i używa do irygacji, przemywań i przymoczek.
Skład: kora dębu, kwiat rumianku, ziele rdestu ptasiego, liść szałwii, liść pokrzywy, kwiat nagietka.
Neopektosan
Mieszanka ta działa powlekająco, wykrztuśnie, zmiękczająco, więc stosuje się ją przy nieżytach górnych dróg oddechowych i oskrzeli, rozedmie płuc, dychawicy oskrzelowej i stanach astmatycznych.
Skład: liść szałwii, korzeń ślazu, liść podbiału, koper, ziele tymianku i korzeń żywokostu.

Pektosan
Podobne działanie do Neopektosanu. Działa nieco słabiej i jest wskazany dla ludzi starszych wymagających powolnych i długotrwałych kuracji, przy chorobach przewlekłych. Neopektosan stosuje się raczej w celach doraźnych. W obu wypadkach bierze się łyżkę ziela na szklankę wrzątku, każdorazowo przygotowując świeży napar.
Skład: korzeń omanu, liść szałwii, korzeń ślazu, liść podbiału i koper.
Sposób użycia:
Łyżkę stołową ziół zalać szklanką zimnej wody lub mleka i zagotować. Odstawić pod przykryciem na 20 minut, przecedzić i wypić. Pić na ciepło 3 razy dziennie po szklance. Za każdym razem należy przygotowywać świeży wywar.

Wybrane receptury (*2)
Olejek szałwiowy używany jest do płukania jamy ustnej, gardła i narządów płciowych ze względu na działanie przeciwzapalne, odkażające, przeciw ropne, przeciwgnilne, odwaniające i przeciw wysiękowe.

Stosowanie
1. W tym celu do ciepłej wody z glicerolem (1 łyżka gliceryny na szklankę) dodać 3-4 krople olejku i energicznie zamieszać.
2. Olejek szałwiowy można zażywać doustnie w razie wzdęć, bólu brzucha, skurczów jelit, niestrawności, wzdęć i nadmiernej potliwości.
3. Dobrze spełnia swoje funkcje również w nieżytach układu oddechowego. Dawka doustna wynosi 4-5 kropli/na miodzie lub cukrze. Doskonale czyni kąpiel z dodatkiem 6-8 kropli olejku szałwiowego na wannę wody; działa bowiem inhalacyjnie, uspokajająco, odświeżająco i wzmacniająco. Wcierany w skórę działa rozgrzewająco i odkażająco. Wywiera wpływ przeciwtrądzikowy. Leczy acne inversa (akne inversa), czyli trądzik odwrócony i herpes simplex czyli opryszczkę. Likwiduje ropne zapalenie mieszków włosowych.

Napar szałwiowy
• Pić 2 razy dziennie po 1 szklance w przypadku nadmiernej potliwości.
• 4 razy dziennie po 100 ml przy nieżycie przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych.
• Do płukania co 2 godziny.
• Do okładów i przemywania.
• Wywar, czyli zagotowany napar do lewatyw przy zapaleniu końcowego odcinka jelita grubego.
• Wywar do płukania prącia i moszny, okładów na prącie i mosznę przy stanach zapalnych i zranieniach, ropniach.
• Do płukania pochwy i opłukiwania odbytu.
• Wywar do okładów 15-20 minutowych na oczu przy zapaleniu spojówek, powiek, nadmiernym łzawieniu, opuchnięciu przy alergii na pyłki roślin.
• Do płukania włosów napar lub wywar, minimum 2 razy w tygodniu, po umyciu

Krople szałwiowe do nosa
2 krople olejku na 10 ml roztworu soli fizjologicznej (dostępna w aptekach), wstrząsnąć. Zakraplać do nosa przy wirusowym nieżycie nosa, zakażeniach bakteryjnych zatok, katarze, alergicznym nieżycie nosa.

Spirytus szałwiowy mocny dla poprawienia krążenia krwi i limfy, odkażający i znoszący obrzęki kończyn oraz łagodzący dolegliwości reumatyczne, wreszcie do wcierania w umyte włosy przy łysieniu, łojotoku i infekcjach.

Zastosowanie szałwii z punktu widzenia medycyny chińskiej (*1)
Reguluje Powierzchnię
Szałwia potrafi regulować Qi zarówno na Powierzchni, jak i we Wnętrzu ciała. W zależności od panującej sytuacji, potrafi ogrzewać lub ochładzać Powierzchnię.
Usuwa Zimny Wiatr
Kiedy w gorącym naparze połączy się ją z ogrzewającymi ziołami, szałwia potrafi wywołać poty i wyprowadzić na zewnątrz Zimny Wiatr z kanałów mięśni.
Usuwa Gorący Wiatr
Szałwia potrafi leczyć zapalenie gardła lub zapalenie migdałków z powodu Gorącego Wiatru lub Gorących Toksyn.
Usuwa Wewnętrzne Gorąco i zatrzymuje poty
Przyjmowana w postaci zimnego płynu, szałwia potrafi zmniejszyć nadmiernie obfite poty, szczególnie te związane z Nadmiarowym lub Niedoborową Gorącem Serca.
Ochładza Wnętrze
Szałwia może być stosowana do leczenia Gorąca Wątroby z nadciśnieniem i rozdrażnieniem lub do leczenia Gorąca Serca z nadmiernym pobudzeniem, lękiem lub bezsennością.
Uspokaja Yang Wątroby
Szałwia potrafi uspokoić Yang Wątroby, ale jest specyfikiem na ból głowy z:
• obecnością Zimnego Wiatru i bólami mięśni karku i barków,
• Niedoborem Krwi i odczuciem pustki w głowie,
• Zastojem Qi Wątroby i zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Wzmacnia Krew
Podobnie do rozmarynu, szałwia potrafi wzmocnić Krew. Jednak szałwia jest lepsza w leczeniu Niedoboru Krwi z Niedoborem Yin i odczuciem gorąca, podczas gdy rozmaryn najlepiej leczy Niedobór Krwi z Niedoborem Qi Śledziony i odczuciem zimna.
Reguluje Macicę (Qi iKrew)
Szałwia potrafi leczyć napięcie przedmiesiączkowe, zaburzenie miesiączkowania oraz zaburzenia poporodowe i menopauzalne.

Mnie zaskoczyła mnogość zastosowań szałwii. Pamiętam, że ostrzegano mnie przed wewnętrznym zastosowaniem szałwii. Wiele lat żyłam w przekonaniu, że naparem z szałwii mogę co najwyżej wypłukać gardło. Teraz popijam wodę z 3 ml nalewki szałwiowej.

Zdrowia życzę i jeśli kiedyś będziesz mieć okazję usmażyć liście szałwii w cieście, to gorąco polecam. Przepyszne chrupki.
Dorota Natura Życia

(*1) Jeremy Ross „A clinical Materia Medica. 120 Herbs in Western Use”
(*2) dr Henryk Różański „Olejki eteryczne i preparaty olejkowe. Konkretne, praktyczne przykłady i metody wykorzystania olejków eterycznych w leczeniu i w profilaktyce chorób. Aromaterapia (aromatoterapia) praktyczna. Preparaty olejkowe – receptury”

Udostępnij