Owies czy siano, czyli ośle wybory

Jest takie powiedzenie: „osiołkowi w żłobie dano, w jednym owies w drugim siano”. Biedaczek nie mógł się zdecydować i zdechł. A najadłby się i jednym i drugim z pożytkiem dla zdrowia.

Owłosiony owoc, czyli ziarno to dziecko trawy. Trawy z rodziny wiechlinowatych. A jednak owies uprawiany jest jako zboże. Jego wymagania są ograniczone. Toleruje deszcze, niskie temperatury oraz słabe i kwaśne gleby. Inaczej niż pszenica czy jęczmień. Jednak owies, to nie tylko ziarno. Cenne jest również zielone ziele oraz słoma owsiana.

Któż nie zna płatków owsianych. Zgniecione ziarna często goszczą na naszych śniadaniowych stołach. Zalewane mlekiem czy jogurtem, gotowane krótko lub długo, z owocami, bakaliami i na inne sposoby. Traktowane kulinarnie, rzadko wykorzystywane w postaci ziołowego lekarstwa. I o tym dzisiaj. O owsie jako zielu o leczniczych właściwościach.

Co możesz znaleźć w moim artykule?

  1. Informacje o sposobach przygotowania owsa.
  2. Wskazania do jej zastosowania.
  3. Łączenie z innymi roślinami.
  4. Wybrane preparaty zawierające owies w składzie.
  5. Wybrane receptury.
  6. Zastosowanie owsa z punktu widzenia medycyny chińskiej

Sposoby przygotowania owsa

Owsianka
Mój sposób na owsiankę wymaga wcześniejszego wstawania J Płatki owsiane najpierw prażę w suchym garnku. I zalewam gorącą wodą. Uwaga, bo kipi bardzo szybko. Wody wlewam w proporcji 1:3. Gotuję na małym ogniu około godziny. Owsianka jest mięciutka i rozgotowana. Dodatki takie, jakie kto lubi. Ja daję łyżeczkę oleju kokosowego i owoce typu: maliny, truskawki, mus jabłkowy lub gruszkowy i przyprawy. Porcja takiej owsianki wystarcza mi na 3 godziny sytości.

Napar
2 łyżeczki rozdrobnionego ziela owsa zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 15-20 minut. Przecedzamy i gotowe.

Odwar
3 łyżki owsa (ziarna) zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy na wolnym ogniu 30-45 minut.

Sproszkowany owies zielony
Najczęściej 1 łyżeczka proszku dodawana do 1 szklanki wody. Dzieci mojej koleżanki mówią na to „napój Shreka” 🙂

Wyciąg wodny stabilizowany alkoholem
Właśnie taką formę proponuje Jeremy Ross w swoich recepturach (*2)

Kąpiel owsiana
Pół kilograma płatków owsianych zalać 2-3 litrami wody i gotować na małym ogniu do uzyskania papki (płatki powinny się całkowicie rozgotować. Odwar wlać do wanny i nalać wody o temperaturze nie przekraczającej 40 stopni. Czas trwania kąpieli to około 20 minut. Taka kąpiel bardzo dobrze sprawdza się przy chorobach skóry połączonych ze świądem. Ma też walory pielęgnacyjne. Skóra po takim zabiegu jest gładka i dobrze nawilżona.

Wskazania do zastosowania, czyli na co owies działa (*1)
Zastosowanie zewnętrzne – wW postaci ciepłych okładów na ból lub nakładanych na wysypki lub pęknięcia skóry.
Zastosowanie wewnętrzne

  1. Przygnębienie z umysłowego przepracowania lub nasilonego niepokoju albo zmartwienia.
  2. Nerwowe wyczerpanie.
  3. Osłabienie układu pokarmowego, nerwowa niestrawność.
  4. Osłabienie serca, palpitacje.
  5. Nerwowy ból głowy, nerwowe drgawki, pląsawica, rozdrażnienie.
  6. Zaburzenia miesiączkowania z nerwowym bólem głowy lub histerią.
  7. Dla kobiet w ciąży, które są osłabione, anemiczne i nerwowe.

Najnowsze doniesienia na temat owsa obejmują działania: przeciwcukrzycowe, obniżające poziom lipidów we krwi, żółciopędne, chroniące miąższ wątroby, immunomodulujące i przeciwnowotworowe, zmniejszające przepuszczalność jelit.
Co ciekawe, spośród wszystkich zbóż, to owies zawiera najwięcej minerałów, szczególnie: mangan, fosfor, magnez, żelazo i cynk.

Przeciwwskazania

  1. Nie są znane żadne zastrzeżenia, co do stosowania. Nawet dla kobiet w ciąży i karmiących.
  2. Przez osoby z celiakią owies jest lepiej tolerowany, jednak z uwagi na podobieństwo białka (awelina) do białka pszenicy, zaleca się ostrożność.

Łączenie z innymi roślinami (*1) Owies z:

  1. Rzepikiem (wyczerpanie i przeciekające jelito).
  2. Melasą (wyczerpanie i anemia).
  3. Tarczycą (nerwowe wyczerpanie i drżenie).
  4. Żeńszeniem (wyczerpanie i depresja).
  5. Głogiem (niestabilność emocjonalna i zespół wypalenia).
  6. Serdecznikiem (menopauzalne uderzenia gorąca)

Wybrane preparaty na rynku polskim zawierające w składzie owies

Femavena zawiera w składzie:

  • wyciąg z zielonego owsa
  • ekstrakt z różeńca górskiego
  • wyciąg z guarany
  • mleczko pszczele

Preparat przeznaczony jest dla kobiet przemęczonych, narażonych na stres, odczuwających objawy zniechęcenia i apatii, mających problemy z pamięcią i koncentracją.

Mleczko owsiane
„Cenne właściwości kosmetyczne mleczka owsianego wynikają z obecności węglowodanów, które nawilżają i odżywiają skórę; lipidów w postaci oleju z owsa (40% kwasu linolowego), który natłuszcza i regeneruje; beta-sitosterolu, który aktywuje system odpornościowy skóry i łagodzi podrażnienia oraz witamin, szczególnie z grupy B, które są niezbędne w utrzymaniu dobrej kondycji skóry oraz wspomagają leczenie skóry łojotokowej i trądzikowej.” Informacja pochodzi ze strony mazidła.pl

Ekstrakt z owsa
„Suchy ekstrakt z zielonego ziela (zebrane w początkowym okresie kwitnienia i wysuszone) owsa „Avena sativa”standaryzowany na zawartość saponin sterydowych awenokozydu A i B – 7%.
Saponiny sterydowe wykazują działanie przeciwzapalne, oczyszczające, wybielające i odkażające.” Informacja pochodzi ze strony mazidła.pl

Avenea essence
Uzupełnia dietę w składniki podnoszące jakość życia seksualnego.
Tabletki zawierają: L-argininę, ekstrakt z Avena sativa, ekstrakt z Turnera aphrodisiaca

Wybrane receptury

O owsie według R. Achmedowa napisała „halina1” na forum zielarskim i fitoterapeutycznym prowadzonym po przewodnictwem dr Henryka Różańskiego. Wybrałam kilka zastosowań w celu zainteresowania tą rośliną, która wielu osobom kojarzy się tylko z … koniem 🙂
Proszę pamiętać, że podane receptury nie są często wystarczające do poradzenia sobie z chorobą. Kuracje powinny uwzględniać różne aspekty dolegliwości i rzadko stosuje się pojedyncze zioła. Jest to jeden z elementów większej układanki, którą warto składać z pomocą lekarza lub fitoterapeuty.

„OWIES
Ludzi stosują go do epoki kamiennej, jest jednym z ważniejszych zbóż. Ziarno zwiera więcej niż inne zboża tłuszczy, witamin, bogate jest w białko, skrobię, sole zasadowe, żywice, oleje estrowe, choliny i inne związki.
Dlatego od dawna jest stosowany w medycynie. Nie patrząc na brak jakichkolwiek poważnych przeciwwskazań, zdecydowałem dołączyć go do książki i załączyć kilka receptur. Niektóre z receptur są tak mało znane, że grzechem byłoby zachowywać je tylko do wąskiego grona specjalistów, nie ujawniając ludziom, którzy wiele mogliby zyskać.

SKLERODERMA, GRZYBICA SKÓRY, TOCZEŃ RUMIENIOWATY, DERMATOZA PĘCHERZYKOWTA, ŁYSIENIE, ROPNE ZAPALENIE SKÓRY, BIELACTWO. Przy wszystkich tych schorzeniach 2 szklanki owsa należy zalać 5-6 szklankami wrzącego mleka, pogotować na małym ogniu przez 2 minuty, odstawić na 30 minut, przecedzić. Stosować po 1 szklance 3 razy dziennie przez 1 miesiąc. Zrobić przerwę na 1 miesiąc. Kuracje powtórzyć kilka razy.
CHOROBA PARKINSONA. Medycyna od dawna zmaga się z tym jak uspokoić mimowolne ruchy człowieka związane z porażeniem niektórych obszarów mózgu, w pewnym stopniu pomaga owies. 9 łyżek owsa gotować w 3 litrach wody 1 godzinę, odstawić na noc. Cały uzyskany odwar wypić w ciągu dnia (albo ile ktoś zdoła). Leczenie długie 2-3 lata.
ZAPALENIE NEREK. Ziele owsa zalać wodą (tak, aby wody było na 1-2 palca ponad ziele) i gotować przez 30 minut. Podczas dnia wypić 2 filiżanki do herbaty odwaru (można po połówce filiżanki 4 razy dziennie). Kuracja 2- 3 tygodnie. Dobrze, jeśli połączyć stosowanie odwaru z kąpielami w słomie owsianej.
ZAPALENIE TRZUSTKI. 1 szklankę owsa zmielić na maszynce do mięsa, zalać 5 szklankami wody, gotować po zakryciu 10 minut, odstawić na 1 godzinę. Pić od ćwierci do pół szklanki na pół godzinę przez jedzeniem 3-4 razy dziennie.

CUKRZYCA. To prosta recepta, ale może ktoś nie zna. Wziąć 100g ziarna owsa, zalać 750 ml wrzątku, odstawić na 2-3 godziny. Pić po pół szklanki 3-4 razy dziennie przed jedzeniem. Można stosować długo.
PRZECIWSKAZANIA. Poważnych przeciwwskazań, póki co, nie ma. Przy przedawkowaniu może wystąpić ból głowy. Zaobserwowano dwa przypadki pełnej nietolerancji nalewek i odwarów z owsa. Podczas leczenia owsem należy zachować umiarkowanie w jedzeniu, wykluczyć wszystkie napoje spirytusowe i w miarę możliwości kawę.”

Zastosowanie owsa z punktu widzenia medycyny chińskiej (*1)

  1. Wzmacnia Qi Śledziony i Jelit. Jest odżywczym i słodkim tonikiem, który działa przeciwzapalnie. Zachodnie zastosowanie w tym aspekcie to: wyczerpanie, rekonwalescencja, nadmierna przepuszczalność jelit.
  2. Wzmacnia Qi Śledziony i Nerek. To odżywczy i słodki tonik na układ nerwowy. Działa przeciwdepresyjnie i opanowuje nerwowe drżenia.
  3. Wzmacnia Qi Śledziony i Serca.
  4. Wzmacnia Qi i Ducha Serca, działając uspokajająco i pozytywnie wpływając na układ nerwowy. Wspiera w leczeniu wyczerpania (umysłowego, emocjonalnego i fizycznego) z nerwowym pobudzeniem, niepokojem lub depresją. Pomaga w radzeniu sobie z niestabilnością emocjonalną i ogranicza uderzenia gorąca w menopauzie.

Zdrowia życzę i szerokiego uśmiechu 🙂
Dorota Natura Życia
(*1) Jeremy Ross „A clinical Materia Medica. 120 Herbs in Western Use”
(*2) Jeremy Ross „Die Rezepturen”

Udostępnij