Wrzosowa zapowiedź jesieni

W piękny sierpniowy weekend trafiłam na wrzosową łąkę. W czystym obszarze chronionym przez prywatnego właściciela. Suszy się już u mnie (w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni C) mieniąc się barwami fioletu i różu. Co kryje się w tych drobnych kwiatuszkach? W tych gałązkach obsypanych drobinkami fioletów.

Tym razem żadnej nalewki. Tylko herbata z suszu. Kwitnące ziele wrzosu zastępuje  mi herbatę. Delikatna w smaku wspiera nie tylko je nerki, ale i układ pokarmowy. Choć jego zastosowanie jest naprawdę imponujące, to nawet bez jego znajomości możemy bezpiecznie popijać, ciesząc się wyglądem i smakiem.

Na blogu dr Henryka Różańskiego znajdziesz dokładny opis składu i wskazań.

  1. Te związane z układem moczowym to między innymi: „skąpomocz, stany zapalne nerek i dróg moczowych, ropomocz, białkomocz, krwiomocz, cukromocz, obrzęki, kamica moczowa, bóle nerek”*.
  2. A związane z układem pokarmowym: „nieżyt jelit i żołądka, zaburzenia trawienia, zaparcia i biegunki, bóle brzucha*, kolki u niemowląt, ale na to lepsza jest receptura, którą dr Różański podał nam na zajęciach. Opisałam ją poniżej.
  3. Układ oddechowy również może zostać wsparty właściwościami wrzosu. Sprawdzi się między innymi w takich dolegliwościach jak: „nieżyt układu oddechowego, zapalenie jamy ustnej i gardła, przeziębienie, choroby zakaźne”*.
  4. Dodatkowo w takich dolegliwościach, jak: „zatrucia, schorzenia skórne, dna, reumatyzm, lekkie wyczerpanie nerwowe”*

Warto jednak pamiętać, że skuteczniejsze w działaniu są receptury ziołowe złożone z kilku lub nawet kilkunastu składników. Do tego zmiana nawyków żywieniowych, terapie bańkami, moksą, czy akupunktura. Zastosowanie pojedynczego zioła i oczekiwanie wyleczenia się z poważnej choroby jest oczekiwaniem nadmiarowym. Poza tym jeszcze warto wiedzieć, które zioło będzie tym kierunkowym w leczeniu naszych chorób.

Jak przygotować napar z wrzosu?
1 łyżkę kwitnącego ziela zalej 200 ml gotującej się wody. Przykryj i odstaw na 30 minut, żeby się zaparzyło. Napar należy przecedzić. Szczególnie dla dzieci, które nie lubią pływających w kubeczku farfocli. Dorosłym zaleca się picie kilka razy dziennie po 200 ml. Niemowlętom można podawać nawet więcej niż wyjdzie nam z wyliczenia z podanego niżej wzoru. Dr Różański podaje, że nawet do 50 ml naparu. Napar wrzosowy bardzo dobrze wpływa na nasze dzieciaczki. Jak? Łagodząc dolegliwości przewodu pokarmowego i lekko je uspokajając.

Wrzos jest ziołem, które można podawać również dzieciom. Receptura ziołowa stosowana przy kolkach u maluchów (kto ganiał w nocy z maleństwem na rękach starając się utulić przy takiej kolce ten wie, jaka to uciążliwa dolegliwość) dobrze się sprawdza. Do tego warto dołożyć odpowiednie preparaty probiotyczne. Dla maluszka najlepiej w postaci płynnej.

Oto i sprawdzona receptura

  1. Wrzos 1 cz.
  2. Krwawnik 1 cz.
  3. Majeranek 1 cz.
  4. Czarna malwa 1 cz.

Zalać gorącą (gotującą się wodą), odstawić pod przykryciem do ostygnięcia. Można dodać odrobinę słodu jęczmiennego. Można podawać niemowlętom herbat i soków. Dawka zależy od wieku dziecka. Jak ją policzyć?

Dawki zamieszczone w tabelach Farmakopei Polskiej, czyli Urzędowego Spisu Leków są określone w stosunku do dorosłego mężczyzny w średnim wieku, wagi 70 kg, przy podaniu doustnym leku.
Dzieciom do 1 roku zapisujemy taką część dawki dla dorosłego, jaką część stanowi jego waga w stosunku do wagi dorosłego (70 kg).
Obliczamy to według wzoru:
d= D x masa dziecka/70
gdzie:
d – dawka dla dziecka
D – dawka dla dorosłego
/ – kreska ułamkowa (dzielone) x – razy

A oto przykład:
dawka jednorazowa naparu z kwiatu pierwiosnka dla dorosłego człowieka wynosi 150 ml, dziecko waży 6 kg. Jaka jest dawka jednorazowa naparu pierwiosnkowego dla naszego dziecka?
d = 150 x 6 / 70 = 12,85 czyli około 12-13 ml naparu (taką dawkę podaje się dziecku 3-4 razy w ciągu doby).

Dzieciom powyżej 1 roku – zapisujemy taką część dawki dla dorosłego, jaką część stanowi jego wiek wyrażony w latach w stosunku do wieku człowieka dorosłego (24 lat).

Obliczamy to według wzoru:
d = D x wiek dziecka / 24
gdzie:
d – dawka dla dziecka
D – dawka dla dorosłego
/ – kreska ułamkowa (dzielone) x – razy

A oto nasz przykład:
mamy dziecko 5 letnie i chcemy mu podać napar z tymianku. Jeżeli dorosły może wypić jednorazowo 100 ml naparu, to jaką ilość naparu z tymianku możemy podać naszemu dziecku?
d = 150 x 5 / 24 = 31,25 czyli dziecku podajemy około 31-32 ml naparu, np. 3 x dziennie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak cieszyć się zdrowiem dziecka bez antybiotyków i jak skompletować Domową apteczkę to zapraszam na Platformę Natura Życia (kliknij tutaj).

Niech moc ziół jest zawsze z Tobą
Dorota Natura Życia

Treści zawarte w publikacji mają wyłącznie charakter edukacyjny i informacyjny. Nie traktuj publikacji jako porady lekarskiej.

*blog dr Henryka Różańskiego

Udostępnij