Ścieżka własnej legendy

Inspiruje mnie „Alchemik” Paulo Coelho. Długo chodziło za mną pytanie: „Co to znaczy iść ścieżką własnej legendy?”

Odpowiedź przyszła podczas zajęć z medycyny chińskiej, z Ping Fang.

„Dzisiaj znowu usłyszałam w sercu słowa „Jeśli podążasz ścieżką własnej Legendy, to wszystko Ci sprzyja”.
Ping Fang, która prowadzi zajęcia z Ziołolecznictwa w Medycynie Chińskiej, przemawiała dzisiaj prosto do mojego Serca, do mojej Duszy.
A zaczęła od pytania: „Jaki jest Twój cel studiowania Medycyny Chińskiej?”

Odżyły we mnie wspomnienia. Przypomniałam sobie pytania dotyczące działania receptur ziołowych. Wątpliwości związane z tym, że ta sama receptura działa inaczej na osoby z tą samą diagnozą medyczną. Rozpoczęłam poszukiwania, które przywiodły mnie do medycyny sprzed 2500 lat. „To tylko na rok” – pomyślałam. „Znajdę odpowiedź, podszkolę diagnozę, dowiem się więcej o naturze ziół”. W sierpniu 2019 rozpoczęłam czwarty rok nauki w szkole TOMO. Moja przygoda z Medycyną Chińską przeobraziła się w moje życie.

Usłyszałam od Ping: „W Medycynie Chińskiej jest tak, że w każdym miejscu możesz zacząć. To nie jest linearne. Punkt startu jest jednocześnie punktem końca. Każdy kierunek jest „do przodu”. Co to dla mnie oznacza? „Mieć umysł początkującego, umysł dziecka.”

Pojęłam źródło mojej radości ze zgłębiania tajników diagnozy, wzorców patologii, ziołowych sposobów radzenia sobie z nimi. Pewnego dnia niepostrzeżenie zagłębiłam się w naturę życia. To nie tylko ciało i jego dolegliwości. Do kompletu potrzebna jest energia i Duch. „Choroba to nie problem” powiedziała Ping. Brak Shen – to jest problem”. „Człowieka uszczęśliwia to, co ma w sobie, a nie stan posiadania”. Szczęśliwy człowiek robi to co kocha.

Ogarnął mnie taki spokój. Moją jedyną pracą jest to, by kultywować ten stan, dbać o niego. Tylko wtedy będę dobrze wykonywać swoją pracę, gdy sama będę zdrowa, szczęśliwa i spokojna.”

Nie zawsze jestem zdrowa, szczęśliwa, czy spokojna. Mam swoje potknięcia. A one uczą mnie, że … „to też minie”.

Dusza

Udostępnij