Ziele dla matki, czyli serdecznik

Fot. autoportret 🙂 Za mną w prawym górnym rogu widać ziele serdecznika (już przekwita)

Jeżeli gdzieś boli, to znaczy, że jest tam zastój. Czasami czegoś jest za mało, a nieraz za dużo, a zdarza się, że jakiś czynnik zakłóca harmonię i też wtedy boli.
Tym razem rzecz o bolesnym miesiączkowaniu. Skoro tyle jest różnych przyczyn, to jaki sposób znaleźć na taki ból. Czy to możliwe?

Serdecznik pospolity. Leonurus cardiaca L. Motherwort (ziele matki). Herzgespann (napinacz, serca). Już z samych nazw wynika kierunek działania serdecznika. W tym artykule skupię się głównie na jego działaniu ginekologicznym, choć to nie jedyne jego wskazanie.

Wskazania (1*)

 1. Osłabienie serca z wyczerpaniem i ogólnym osłabieniem, zespół przewlekłego zmęczenia, wyczerpanie poporodowe, depresja.
 2. Arytmia serca, tachykardia, labilność emocjonalna, wahania temperatury i emocji w okresie menopauzy, choroba afektywna dwubiegunowa.
 3. Lęk, histeria, palpitacje, bezsenność, nadciśnienie, nerwowe drżenia.
 4. Zaburzenia miesiączkowania, osłabienie macicy, brak miesiączki, bolesne miesiączki. Zaburzenia poporodowe, ból, krwawienie, wyczerpanie, depresja.
 5. Drugorzędne zioło na chorobę niedokrwienną serca (dusznicę bolesną) szczególnie z osłabieniem serca i lękiem.

U Culpeper’a (1651) również znajdziemy zastosowanie ginekologiczne: wspiera miesiączkę, na ból w porodzie, zaburzenia poporodowe, depresję poporodową.

Podczas z zajęć z Ziołolecznictwa zachodniego w powiązaniu z medycyną chińską poznałam recepturę kierunkową na zaburzenia miesiączkowe powiązane z bólem. Wzorcem z medycyny chińskiej jest Zastój Qi i Krwi w Macicy wraz Zastojem Qi Wątroby. Inna receptura będzie wskazana przy tych samych dolegliwościach bólowych, ale w powiązaniu z lękiem i niepokojem, czyli Zakłóceniami Ducha Serca. Ważne jest również to, czy kobiecie dokucza zimno, czy gorąco. Pisze o tym, gdyż sięgamy często po zioła nie zastanawiając się, czy są one wskazane przy tym konkretnym bólu miesiączkowym. Dlatego nie podaję proporcji ani dawkowania. Chcę jedynie pokazać, że zioła mają ogromną moc niesienia ulgi, o ile zostaną właściwie dobrane i zastosowane.

Receptura „Leonurus 14” (*2) Bolesne miesiączkowanie

 1. Serdecznik
 2. Bylica piołun
 3. Szałwia lekarska
 4. Rozmaryn
 5. Mięta pieprzowa
 6. Imbir suchy
 7. Lukrecja

Dodam, że podawane tu przez Jeremiego wyciągi mają formę nalewki lub wyciągu wodnego stabilizowanego alkoholem.

Receptura na bolesne miesiączkowanie powiązane z lękiem, niepokojem (*3)

 1. Serdecznik
 2. Ruta
 3. Bylica piołun
 4. Lawenda
 5. Mięta pieprzowa
 6. Sasanka
 7. Imbir

Jak widać obie receptury są na bolesne miesiączki, a jednak różnią się w zależności od wzorca.

Uwaga! Dr Henryk Różański mówi, że: „Bezsensowne jest sporządzanie naparu czy odwaru z ziela serdecznika, bo zawarte w nim substancje czynne kiepsko rozpuszczają się w wodzie. Dobrze natomiast rozpuszczają się w alkoholu.”
W jaki sposób przygotować wyciąg z tego ziela.

 1. Sok stabilizowany alkoholem. Przygotowujemy tak, jak sok z pokrzywy, o czym pisałam tutaj. Konserwujemy alkoholem 40-70% w proporcji 1:2, czyli na jedną część soku dajemy dwie części alkoholu.
 2. Intrakt z serdecznika. Świeże ziele (rozdrobnione) zalewamy gorącym (ok. 70 stopni) alkoholem w proporcji 1:5. Trzymać w słoju minimum 14 dni. Następnie przecedzić.
 3. Nalewka z serdecznika. Szklankę suchych ziół zalewamy 50 ml wódki. Trzymać w słoju minimum 14 dni. Następnie przecedzić.

Będąc na Roztoczu znalazłam serdecznik przy jednaj z chat. Był początek sierpnia i roślina już przekwitała. Chciałam ułamać gałązkę i ostre części rośliny wbiły mi się boleśnie w dłoń. A to oznacza, że już za późno na zbiory. Bo serdecznika zbieramy w początkowym okresie kwitnienia.  Ścinając roślinę na odcinku 25 cm od wierzchołka, tylko zdrowe, bez plam, przebarwień i zdrewniałych części łodyg. Suszymy w zacienionym oraz przewiewnym miejscu w temperaturze do 35°C, a następnie przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu w zamkniętych opakowaniach. Ja susze tylko po to, żeby później zrobić nalewkę, jeśli nie mam możliwości wykonania intraktu na świeżym zielu.

Kiedyś cierpiałam podczas menstruacji. Nie znałam innego sposobu niż tabletki. 20 lat temu poznałam jogę i przyznam, że przyniosła mi dużą ulgę. Jednak dopiero teraz wiem, jak mogłam pomóc sobie ziołami i moksą. Bo podłożem mojego zastoju Krwi w macicy było Zimno i emocje.

Podczas warsztatów chętnie dzielę się wiedzą na temat zaburzeń miesiączkowych i sposobów radzenia sobie. 30 lat temu nikt nie potrafił mi pomóc (nie liczę tabletek). Dzisiaj mogę pomóc Tobie. Zapraszam ciepło.

Dorota Natura Życia

(*1) Jeremy Ross „Combining Western herbs and Chinese medicine: Principles, practice, and materia medica”
(*2) Jeremy Ross „Die Rezepturen. Der sichere Weg zur individuellen Verschreibung”.
(*3) Jeremy Ross „A clinical Materia Medica. 120 Herbs in Western Use”
Powyższy materiał ma charakter informacyjny i nie może być wykorzystany do leczenia bez konsultacji lekarskiej.

Udostępnij