Kasztan, jaki jest każdy widzi

Basia napisała: „Pani droga, jest takie zapotrzebowanie na artykuł o kasztanach, żołędziach i buczynowych owocach, może z okazji jesieni mogłoby coś takiego powstać? Albo jaki filmik kasztanowy chociaż? Pięknie pozdrawiam z centrum czyszczenia domu z gluta 🙂 Prosimy (ja z ludnością) 🙂 🙂 „

I teraz będzie o kasztanach.

Kasztan, jaki jest każdy widzi. A nawet zbiera. Wkłada do kieszeni 7 sztuk i w czasie kataru przekłada po jednym dziennie do drugiej kieszeni. Po 7 dniach nie ma kataru. Taką to moc ten kasztan ma. To w kwestii gluta, z którym Basia walczy.

Robiłam ludziki i zwierzątka z kasztanów. Któż nie? Stały na półce, póki nie wyschły, a wykałaczki same nie wypadły, czapeczki spadały i tyle było po kasztankach.

Mam do kasztanów sentyment. Taki z dzieciństwa. Jednak dzisiaj nie tylko nasiona kasztanowca cieszą się moim zainteresowaniem. Dla zielarza cenne są również liście i kwiaty, gałązki i kora oraz całe owoce (czyli brązowe nasionka w zielonych ubrankach) jeszcze takie niedojrzałe.

W mojej okolicy rośnie kilka kasztanów. Kiedyś zrobiłam z nich bigos. Taki według przepisu Inez Rogozińskiej. Znajdziesz go tutaj. Jeśli masz żylaki lub już pojawiają się pajączki, to warto mieć taki bigos w swojej apteczce.

Innym razem zrobiłam intrakt na świeżych, niedojrzałych owocach. Z piciem wyciągów z kasztanowca należy uważać, żeby nie doprowadzić do wymiotów (jeden z objawów przedawkowania).

Dzisiaj mam ususzony kwiat do herbatki, która sprawdza się w profilaktyce chorób żylnych.

Mnóstwo ciekawych informacji o wykorzystaniu kasztanów znajdziesz na stronie dr Henryka Różańskiego tutaj.

Dla zachęty fragment tekstu doktora:

„Wyciągi z niedojrzałych owoców i dojrzałych nasion służą do leczenia obrzęków pooperacyjnych, pourazowych, zaburzeń krążenia żylnego kończyn i mózgu, żylaków kończyn i odbytu (hemoroidów). Podawane są w przypadku udaru, obrzęku mózgu, w stanach zapalnych żył, przy zakrzepach, zawałach, w profilaktyce zakrzepicy. Wyciągi z owoców i nasion zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń, przywracają elastyczność naczyniom krwionośnym, poprawiają krążenie obwodowe, mózgowe i wieńcowe. Usprawniają krążenie krwi w skórze. Przyśpieszają resorpcję płynów surowiczych w miejscu obrzęku. Hamują stan zapalny oraz odczyn alergiczny.”

Jeszcze kasztany spadają nam na głowy. Wykorzystaj te jesienne prezenty i zadbaj o swoje nogi i d… (hemoroidy znaczy) 😉

Udostępnij