„Miażdży objawy grypy” i … twoje zdrowie

Poniższy tekst napisałam 5 lat temu wstrząśnięta składem tabletek do kupienia bez recepty, które zobaczyłam u córki na biurku. Materiał wart przeczytania. Szczególnie, że na końcu podaję sposób unikania tego typu specyfików.

Statystyczny Polak w przypadku bólu gardła czy kataru idzie do apteki i prosi panią magister farmacji o coś na przeziębienie. Do dzisiaj uważałam, że nie dotyczy to mojej rodziny. W domu mamy wszystko, co potrzeba, by pomóc sobie w sposób naturalny. A jednak łatwiej wpakować do ust pastylkę. Dźgnęło mnie boleśnie. Zobaczyłam u mojej córki dwa blistry po środkach: na ból gardła i na przeziębienie. Były to Modafen Grip i Inovox Express. Dostępne w aptece bez recepty, i jak się okazuje może je kupić nawet dziecko (moja córka ma 13 lat).

Zanurzyłam się w materiałach opisujących oba preparaty i weszłam głębiej w składniki szukając informacji o ich wpływie na organizm ludzki.

Zaszumiało mi w uszach, a krew zawrzała gniewem (przepraszam moją wątrobę i serce). To, do czego dotarłam (bez większego trudu, są to informacje ogólnie dostępne w internecie) wzburzyło mnie i przeraziło jednocześnie.

Zanim sięgniesz po „zwykły” środek na ból gardła, czy grypę, poświęć chwilę i przeczytaj ten tekst. Okazuje się, że przeczytanie ulotki produktu bądź konsultacja z farmaceutą to za mało.

Zacznę od preparatu, który już z nazwy sugeruje zastosowanie. Skupię się jednak na jego składnikach i możliwych działaniach niepożądanych.

Modafen Grip zawiera między innymi fenylefrynę chlorowodorku. Już sama liczba i rodzaj dolegliwości, które mogą się pojawić budzi moje ogromne obawy. Bo jaką, drogi rodzicu masz gwarancję, że Twoje dziecko będzie przyjmować ten „lek” zgodnie z zaleceniami? Tak, wiem. Kontrola rodzicielska i te sprawy. Ostatnie miesiące wyleczyły mnie z wiary, że mam pełną wiedzę o tym, co robi moje dziecko, zarówno w zakresie odżywiania się, jak i (okazało się niestety) radzenia sobie z przeziębieniem. Dodam, że puszka po napoju energetyzującym nie napełniła mnie optymizmem. Skąd wiem, że tabletka nie była popita właśnie tym napojem? Ano nie wiem.

O jakich działaniach niepożądanych możemy przeczytać w przypadku leków zawierające fenylefrynę? A Modafen Grip takową zawiera. Są to:

 1. lęk,
 2. niepokój,
 3. nerwowość,
 4. osłabienie,
 5. drżenia,
 6. bezsenność,
 7. częstoskurcz,
 8. wzrost ciśnienia tętniczego,
 9. bladość skóry,
 10. zaburzenia oddychania,
 11. zatrzymanie moczu,
 12. duszność,
 13. omamy,
 14. czasami mogą wystąpić objawy odwrotne w postaci depresji OUN,
 15. senności,
 16. zaburzeń oddychania
 17. i zaburzeń rytmu serca (z migotaniem komór włącznie),
 18. spadku ciśnienia tętniczego i zapaści.

Dodatkowa informacja to zaliczenie tej substancji do kategoria C, co oznacza zakaz stosowania przez matki karmiące z powodu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych u dziecka.

Ręce opadają. O preparacie Modafen Extra Grip też warto się dowiedzieć czegoś więcej. Producent na swoje stronie pisze dużym hasłem reklamowym: „Miażdży objawy grypy”. O tym, jak bardzo miażdży zdrowie człowieka podaje małym druczkiem w ulotce. Wystarczy zajrzeć na stronę doz.pl i rozwinąć listę działań niepożądanych. I wyszukać informację o pseudoefedrynie. Niektórym wystarczy sama nazwa składnika.

Kolejny preparat to pastylki do ssania na gardło.
Inovox Express – I od razu pierwsza ważna informacja: składniki produktu testowane na zwierzętach. Szukając informacji o poszczególnych składnikach, trafiłam na kartę produktu Strepsils (również zawiera Amylometakrezol i Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy).

Cytuję: „Badanie embriotoksyczności u królików oraz prospektywne badanie bezpieczeństwa stosowania u ludzi nie wykazały jakichkolwiek dowodów na działanie teratogenne. Badanie na królikach nie wykazało wpływu produktu Strepsils, stosowanego w dawkach 50 razy większych od dawki zalecanej, na przebieg ciąży, rozwój płodu oraz powstawanie wad u płodu.
Badania na zwierzętach pastylek Strepsils. Źródło.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym składnikom.

 1. Lidokainy chlorowodorek – skutki uboczne: obrzęk, zblednięcie lub zaczerwienienie skóry, uczucie pieczenia lub świąd, drgawki, porażenie ośrodka oddechowego, nudności, wymioty. Zatrucie, po przedawkowaniu lidokainy objawia się nudnościami, wymiotami, obniżeniem ciśnienia i drżeniem mięśni. W ciężkich zatruciach pojawiają się drgawki, zaburzenia widzenia, zapaść i porażenie ośrodka oddechowego. U osób z zaburzeniami przewodzenia impulsów w sercu, może wystąpić zatrzymanie akcji serca.
 2. Amylometakrezol i Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy: stosowanie dawki czterokrotnie większej od dawki zalecanej powodowało powstawanie nieznacznych uszkodzeń nerek. Podczas badań przewlekłej toksyczności prowadzonych na szczurach stwierdzono zwiększenie masy nerek i wątroby po doustnym zastosowaniu dawek dobowych alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego wynoszących 200 mg/kg i 400 mg/kg (znacznie większa dawka dobowa niż w przypadku pastylek Strepsils). Ponadto obserwowano zależne od dawki uszkodzenie błony śluzowej żołądka w postaci nadżerek i martwicy, a także hiperplazji i hiperkeratozy nabłonka. (cytat z powyższego źródła).
 3. Lewomentol,
 4. Sacharyna sodowa (E 954),
 5. Sacharoza,
 6. Glukoza ciekła,
 7. Żółcień pomarańczowa (E110) – organiczny związek chemiczny, żółtopomarańczowy, syntetyczny barwnik azowy stosowany do barwienia żywności. Zakazany w niektórych krajach ze względu na swoją szkodliwość (np. w Norwegii i Finlandii). Przykładowe inne zastosowania to: barwienie artykułów spożywczych (np. likiery owocowe, marcepan, produkty w proszku, płatki zbożowe, kasze, wyroby cukiernicze, konserwy rybne), kosmetyków, leków, Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych u osób z nietolerancją salicylanów. Pobudza wydzielanie histaminy, co może wzmagać objawy astmy. U dzieci może powodować nadpobudliwość (spożywany łącznie z benzoesanami). Ponadto potencjalnymi objawami są: pokrzywka, katar sienny, bóle brzucha oraz wypryski.
 8. Czerwień koszenilowa (E124), (Może powodować typowe dla barwników azowych działania niepożądane oraz katar sienny. Jest wymieniona w Tabelach dodatków i składników chemicznych jako czynnik rakotwórczy)
 9. Kwas cytrynowy jednowodny (E 330),
 10. Aromat pomarańczowy.

Dodatkowe informacje

 1. W jednej pastylce Inovoxu jest prawie 1/2 łyżeczki cukru. W 1 pastylce!!!!
 2. Sztuczny smak pomarańczowy zawiera terpeny, które mogą prowadzić do powikłań neurologicznych, takich jak drgawki u dzieci.
 3. Barwnik żółcień pomarańczowa i czerwień koszenilowa mogą powodować reakcje alergiczne.

Wszystkie powyższe informacje znalazłam w internecie. Na stronach producenta, Wikipedii, doz.pl i innych. Trochę czasu mi to zajęło. Jednak uważam, że warto wiedzieć.

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości dlaczego wybieram leki z zielonej apteki, czyli zioła, to znaczy, że napisałam bardzo niejasny artykuł. Pewnie z powodu emocji, które mną targają na widok tych blistrów, które pokazują mi, że jedna z najbliższych mi osób robi sobie sama krzywdę. Oczywiście bezwiednie i z pełnym zaufaniem do reklamy, pani farmaceutki, koleżanki, czy innego dorosłego. Przyszedł ten czas, kiedy zdanie matki liczy się na końcu albo wcale. Jakoś muszę to przeżyć. Trudne to dla mnie.

Nie jesteśmy zdani na apteki. Wiedza i umiejętności zawarte w poniższym kursie potrafią trzymać nas od nich z daleka. Wiele osób wybrało tę drogę i wyraża wdzięczność mnie i sobie. Ja też sobie dziękuję, że wiem, co zrobić w razie przeziębienia. I Ty też możesz to wiedzieć.
Komplet materiałów i filmów kursu „Życie bez antybiotyków” znajdziesz na Platformie Natura Życia.
Korzystaj śmiało z Platformy Natura Życia.

Zdrowia życzę
Dorota Natura Życia

Udostępnij