Jakie masz peha żołądka? „Ale o co chodzi?” – zapytasz. Od poziomu kwasowości Twoich soków żołądkowych zależy kilka istotnych funkcji życiowych 🙂
- Po pierwsze – trawienie białek.
- Po drugie – likwidacja jaj pasożytów, bakterii i innego dziadostwa, które przetransportowałaś do ust „brudnymi” rękami.
- Po trzecie – kontynuowane jest tu dalsze rozdrabnianie pokarmu. Jeśli źle pogryziesz i szybko połkniesz duże kawałki jedzenia,mto dadasz żołądkowi pracy i stracisz jeszcze na to energię. A jeśli pokarm jest barszo zimny, to organizm rzuci zasoby energetyczne, by go podgrzać. Jeśli zbyt gorący,mto musi go schłodzić.
- Po czwarte – tzw. czynnik wewnętrzny Castle’a wiąże tu witaminę B12, po to by została przyswojona w jelicie cienkim (odcinku krętym).
Czy wiesz, że Twój żołądek jest ułożony „do góry nogami”? Dno żołądka leży bliżej przełyku. To nie koniec niespodzianek. Jego wielkość to około dwie pięści razem, a jednak potrafi rozciągnąć się niemal do 3 litrów pojemności. Lepiej nie trenuj go zbyt często w ten spsób, bo potem ciężko zaspokoić jego apetyt.
Jak dbać o żołądek?
- Dobrze przeżuj każdy kęs przed połknięciem.
- Unikaj objadania się i rozciągania żołądka do wielkości wora na ziemniaki 😉
- Oszczędź mu jedzenia przed snem. Lepiej wypić szklaneczkę ziółek. Niżej podam skład herbatki, która dobrze radzi sobie z nieżytem (katarem, podrażnieniem) żołądka.
- Pij przed lub po posiłku tak, żeby nie rozrzedzić kwasu żołądkowego. Ma mieć moc do trawienia.
- Dbaj o śluzówke żołądka. Łatwo ją uszkodzić. Jak? Pijąc mocną herbatę, kawę, alkohol, zażywając wiele leków: przeciwbólowych, sterydowych, zawierających salicylany.
- Rozładowuj skutki stresu. Często „wchodzi” nam w żołądek.
- Jedz z głową. Osobiście wolę odczuwać głód, niż zjeść byle co. Lepsza szklanka wody.
- Zadbaj o zęby. Chodzi nie tylko o bakterie, które rozsiewają się po całym organizmie. Ale też o dobre rozgryzanie jedzenia.
- Przestań palić,mszczególnie na czczo.
- Ubieraj ciuchy luźne w pasie. Żołądek nie lubi być ściskany paskami i ciasnymi rajstopami.
Żołądkowa mieszanka ziołowa:
- korzeń lukrecji (jeśli masz nadciśnienie to wyłącz ją z mieszanki)
- korzeń prawoślazu
- kłącze perzu
- owoc kopru włoskiego
- koszyczek rumianku
Jedna łyżeczka mieszanki na szklankę wrzątku. Parz pod przykryciem. Wypij przed snem. Dla formalności dodam, że zioła nie lubią towarzystwa jedzenia. Czyli pijemy na pusty żołądek.
Zdrowego i mocnego żołądka Ci życzę
Dorota Natura Życia