Historia 5 „Już w porządku mój żołądku”

Jakie masz peha żołądka? „Ale o co chodzi?” – zapytasz. Od poziomu kwasowości Twoich soków żołądkowych zależy kilka istotnych funkcji życiowych 🙂

 1. Po pierwsze – trawienie białek.
 2. Po drugie – likwidacja jaj pasożytów, bakterii i innego dziadostwa, które przetransportowałaś do ust „brudnymi” rękami.
 3. Po trzecie – kontynuowane jest tu dalsze rozdrabnianie pokarmu. Jeśli źle pogryziesz i szybko połkniesz duże kawałki jedzenia,mto dadasz żołądkowi pracy i stracisz jeszcze na to energię. A jeśli pokarm jest barszo zimny, to organizm rzuci zasoby energetyczne, by go podgrzać. Jeśli zbyt gorący,mto musi go schłodzić.
 4. Po czwarte – tzw. czynnik wewnętrzny Castle’a wiąże tu witaminę B12, po to by została przyswojona w jelicie cienkim (odcinku krętym).

Czy wiesz, że Twój żołądek jest ułożony „do góry nogami”? Dno żołądka leży bliżej przełyku. To nie koniec niespodzianek. Jego wielkość to około dwie pięści razem, a jednak potrafi rozciągnąć się niemal do 3 litrów pojemności. Lepiej nie trenuj go zbyt często w ten spsób, bo potem ciężko zaspokoić jego apetyt.

Jak dbać o żołądek?

 1. Dobrze przeżuj każdy kęs przed połknięciem.
 2. Unikaj objadania się i rozciągania żołądka do wielkości wora na ziemniaki 😉
 3. Oszczędź mu jedzenia przed snem. Lepiej wypić szklaneczkę ziółek. Niżej podam skład herbatki, która dobrze radzi sobie z nieżytem (katarem, podrażnieniem) żołądka.
 4. Pij przed lub po posiłku tak, żeby nie rozrzedzić kwasu żołądkowego. Ma mieć moc do trawienia.
 5. Dbaj o śluzówke żołądka. Łatwo ją uszkodzić. Jak? Pijąc mocną herbatę, kawę, alkohol, zażywając wiele leków: przeciwbólowych, sterydowych, zawierających salicylany.
 6. Rozładowuj skutki stresu. Często „wchodzi” nam w żołądek.
 7. Jedz z głową. Osobiście wolę odczuwać głód, niż zjeść byle co. Lepsza szklanka wody.
 8. Zadbaj o zęby. Chodzi nie tylko o bakterie, które rozsiewają się po całym organizmie. Ale też o dobre rozgryzanie jedzenia.
 9. Przestań palić,mszczególnie na czczo.
 10. Ubieraj ciuchy luźne w pasie. Żołądek nie lubi być ściskany paskami i ciasnymi rajstopami.

Żołądkowa mieszanka ziołowa:

 1. korzeń lukrecji (jeśli masz nadciśnienie to wyłącz ją z mieszanki)
 2. korzeń prawoślazu
 3. kłącze perzu
 4. owoc kopru włoskiego
 5. koszyczek rumianku

Jedna łyżeczka mieszanki na szklankę wrzątku. Parz pod przykryciem. Wypij przed snem. Dla formalności dodam, że zioła nie lubią towarzystwa jedzenia. Czyli pijemy na pusty żołądek.

Zdrowego i mocnego żołądka Ci życzę

Dorota Natura Życia

 

Udostępnij